Добрый доктор Айболит!
Он под деревом сидит.
Приходи к нему лечиться
И корова, и волчица,
И жучок, и червячок,
И медведица!
Всех излечит, исцелит
Добрый доктор Айболит!
<<Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիր, Միջին դպրոց>>
Добрый доктор Айболит!
Он под деревом сидит.
Приходи к нему лечиться
И корова, и волчица,
И жучок, и червячок,
И медведица!
Всех излечит, исцелит
Добрый доктор Айболит!
Ժամանակով մի աղքատ մարդ կար. որքան աշխատում էր, որքան չարչարվում էր, դարձյալ միևնույն աղքատն էր մնում։
Հուսահատված մի օր նա վեր կացավ, թե՝ պետք է գնամ գտնեմ աստծուն, տեսնեմ` ես երբ պետք է պրծնեմ այս աղքատությունից, ու ինձ համար մի բան խնդրեմ։
Ճանապարհին մի գայլ պատահեց.
― Առաջ բարի, մարդ-ախպեր, ո՞ւր ես գնում,― հարցրեց գայլը։
― Գնում եմ աստծու մոտ,― պատասխանեց աղքատը,― դարդ ունեմ ասելու։
― Դե որ գնաս աստծու մոտ,― պատասխանեց գայլը,― ասա մի սոված գայլ կա, գիշեր-ցերեկ ման է գալիս սարուձոր, ուտելու բան չի գտնում, ասա՝ մինչև ե՞րբ պետք է սոված մնա. որ ստեղծել ես՝ ինչո՞ւ չես կերակուր հասցնում։
― Լա՛վ,― ասաց մարդն ու շարունակեց ճանապարհը։ Continue reading “Անխելք Մարդը”
Ժամանակով որսկանը ճոն էր, շունն էլ ունենալու բան չուներ։ Մի անգամ որսորդը շանը ասում է․
—Ա՛յ շուն, ի՞նչ ես նստել ու գառանն ես նայում, թե ոնց է ուտում։ Հո քո համար խաղալիք չի, որ նայես ու այդպես սառած մնաս։ Շունը ասում է․
-Ա՛յ մարդ, ի՞նչ ես ուզում, ես գառանը չեմ նայում։ Ուղղակի աչքերս սառել են։
—Լա՛վ-լա՛վ,-ասում է որսորդը,-եթե այդպես է արի գնանք մի կենդանի որսանք։
—Հա՞, դե լավ արի,-ասաց շունն ու գնացին։
Գնացին –գնացին շատ, թե քիչ ու մի կատվի հանդիպեցին՝ ձեռքին մորթի, շունն ասում է․ Continue reading “Շունն ու Որսկանը”
2098=2000+90+8
6720=6000+700+20
1986=1000+900+80+6
2094=2000+90+4
8009=8000+9
2985=2000+900+80+5
9012=9000+10+2
3040=3000+40
1.Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․ 1 կգ խնձորն արժե 400 դրամ, իսկ 1 տանձը՝ 600 դրամ։ Որքա՞ն դրամ է պետք վճարել 4-ական կիլոգրամ խնձոր և տանձ գնելու համար:
Լուծում
I տարբերակ
400×4=1600
600×4=2400
1600+2400=4000
II տարբերակ
400×4+600×4=4000
4x(400+600)=4000
Պատ․՝ 4000 կգ
Ա․ Դպրոցով 3 ավտոբուսով և 4 մարդատար մեքենայով էքսկուրսիա գնացին։ Ամեն ավտոբուսի մեջ 15 մարդ էր նստել, իսկ ամեն մեքենայի մեջ՝ 5 մարդ։ Քանի՞ մարդ էր էքսկուրսիա գնացել։
Լուծում
3×15=45
4×5=20
20+45=65
Պատ․՝ 65 մարդ
Բ․ Գրապահարանն ունի 8 դարակ։ 5 դարակներից յուրաքանչյուրում կա 9 գիրք, իսկ մնացած դարակներից յուրաքանչյուրում՝ 10 գիրք։ Գրապահարանում քանի՞ գիրք կա։
Լուծում
5×9=45
8-5=3
3×10=30
45+30=75
Պատ․՝ 75 գիրք
Գ․ Գնացքը 5 վագոն ունի։ 4 վագոններից յուրաքանչյուրում 40 ուղևոր կա։ Քանի՞ ուղևոր կա 5-րդ վագոնում, եթե ամբողջ գնացքում կա 210 ուղևոր։
Լուծում
4×40=160
210-160=50
Պատ․՝ 50 ուղևոր
Դ․ Դահուկորդը մեկ ժամում 40 կմ է անցնում։ Նա 3 ժամում քանի՞ կմ կանցնի։
Լուծում
40×3=210
Պատ․՝ 210 կմ
Ե․ Ինքնաթիռը մեկ ժամում 450 կմ է անցնում։ 2 ժամում ինքնաթիռը քանի՞ կմ կանցնի։
Լուծում
450×2=900
Պատ․՝ 900 կմ
հազարավոր | հարյուրավոր | տասնավոր | միավոր | թիվը |
2 | 0 | 0 | 4 | 2004 |
2 | 0 | 4 | 0 | 2040 |
2 | 4 | 0 | 0 | 2400 |
4 | 5 | 0 | 0 | 4500 |
4 | 0 | 0 | 5 | 4005 |
4 | 0 | 5 | 0 | 4050 |
3.Լրացրո՛ւ պակասող թվերը։
2 կգ = 2000 գ
7 կգ = 7000 գ
1 տ = 1000 կգ
4 տ = 4000 կգ
1 ց = 100 կգ
5 ց = 500 կգ
7000 կգ = 7 տ
4000 կգ = 4 տ
3000 գ = 3 կգ
9000 գ = 9 կգ
400 կգ = 4 ց
900 կգ = 9 ց
4.Հաշվի՛ր արտահայտւթյան արժեքը:
30 x 40 = 1200
20 x 70 = 1400
300 x 8 = 2400
40 x 90 = 3600
8 x 700 = 5600
900 x 5 = 4500
70 x 30 = 2100
30 x 30 = 900
80 x 50 = 4000
128.223 | 100.000 | 20.000 | 8000 | 200 | 20 | 3 |
659.300 | 600.000 | 50.000 | 9000 | 300 | ||
456.709 | 400.000 | 50.000 | 6000 | 700 | 0 | 9 |
408.963 | 400.000 | 0 | 8000 | 900 | 60 | 3 |
104.236 | 100.000 | 0 | 4000 | 200 | 30 | 6 |
477.496 | 400.000 | 70.000 | 7000 | 400 | 90 | 6 |
147.658 | 100.000 | 40.000 | 7000 | 600 | 50 | 8 |
233.659 | 200.000 | 30.000 | 3000 | 600 | 50 | 9 |
100.306 | 100.000 | 0 | 0 | 300 | 0 | 6 |
106.002 | 100.000 | 0 | 6000 | 0 | 0 | 2 |
128 223 = 100 000 + 20 000 + 8 000 + 200 + 20 + 3
659 300= 600 000+50 000+9000+300
456 709=400 000+50 000+6000+700+9
408 963=400 000+8000+900+60+3
104 236=100 000+4000+200+30+6
477 496=400 000+70 000+7000+400+90+6
147 658=100 000+40 000+7000+600+50+8
233 659=200 000+30 000+3000+600+50+9
100 306=100 000+300+6
106 002=100 000+6000+2
Ունևոր-Հարուստ, մեծատուն, ապրուստի լայն հնարավորություններ ունեցող:
Ռոճիկ-Աշխատանքի՝ ծառայության համար վճարվող դրամական վարձատրություն, ինչպես և դրա չափը:
Պարտամուրհակ- Դրամական պարտքը վավերացնող մուրհակ, պարտքի մուրհակ:
Ուժասպառ, տարօրինակ, հուսահատված։
Ինչ, Ինչեր, Ով, Ովքեր
Ինչ – ռոճիկ, տուն, ժամանակ, պայման, տուգանք, մանեթ, արև, լուսնյակ, արեգակ, հաց, պարտամուրհակ, գլուխ, դարդ, կկու, միտք,
Ինչպիսի – աղքատ, տարօրինակ, վախեցած, հուսահատված, փոքր, մեծ, բարի,
Ինչեր – գառներ,
Ով – ախպեր, Աստված, փոքրը, մեծը, ծառա, տղեն, տեր, ես, մարդ,
Ովքեր – իրենք, մենք, ախպերներ,
Աստված բարի տա ձեզ էլ, երկու ախպորն էլ։ Լինում են, չեն լինում երկու աղքատ ախպեր են լինում։ Մտածում են ինչ անեն, ոնց անեն, որ իրենց տունը պահեն։ Վճռում են՝ փոքրը տանը մնա, մեծը գնա մի ունևորի ծառա մտնի, ռոճիկ ստանա, ղրկի տուն։
Էսպես էլ մեծը վեր է կենում գնում մի հարուստի մոտ ծառա մտնում։
Ժամանակ նշանակում են մինչև մին էլ կկվի ձեն ածելը։ Էս հարուստը մի չլսված պայման է դնում ծառային։ Ասում է՝ «մինչև էն ժամանակը թե դու բարկանաս, դու հազար մանեթի տուգանք տաս ինձ, թե ես բարկանամ՝ ես տամ»։
— Ես որ հազար մանեթ չունեմ ո՞րտեղից տամ,— ասում է ծառան։
— Բան չկա, փոխարենը ինձ տասը տարի ձրի կծառայես։ Continue reading “Տերն ու Ծառան”
I wake up at 7:20 every morning. I wash my hands and face, brush my teeth. I get dressed and have breakfast. I go to school at 8:00. I have five or six classes at school. I have lunch at school at 12:35. I come home at 3:00. I am resting. I play computer games. Then I do my lessons. I have dinner with my family at 7:00. Sometimes I talk on the phone with my friends in the evening. I go to bed at 10:30.
1 հատի/ կտորի արժեքը | 2 հատի արժեքը | 3 հատի արժեքը | 4 հատի արժեքը | |
Կարկանդակ | 110 դրամ | 220 | 330 | 440 |
Փքաբլիթ | 120 դրամ | 240 | 360 | 480 |
Թխվածքաբլիթ | 200 դրամ | 400 | 600 | 800 |
Պիցցա | 150 դրամ | 300 | 450 | 400 |
Հալվա | 130 դրամ | 260 | 390 | 520 |
Ա․ Որքա՞ն գումար է հարկավոր մեկ կարկանդակ և երեք փքաբլիթ գնելու համար։
110+360=470
Բ․ Որքա՞ն գումար է հարկավոր հինգ կտոր պիցցա և երկու կտոր հալվա գնելու համար։
5×150=750
2×130=260
750+260=1010
Գ․ Որքա՞ն գումար է հարկավոր երկու կտոր թխվածքբլիթ և երեք կտոր հալվա գնելու համար։
3×130=390
2×200=400
400+390=790